Skip to content

115 Carlton Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block4602
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,090
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
40%
Improvement Value:$306,200
60%
Total Assessment$506,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303-0.6%
2024$11,374+40.1%
2023$8,119-0.4%
2022$8,150+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,090DeedBook 9668, Page 581NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1890