Skip to content

27 Cliff StreetJersey City, NJ 07306

Built 1964

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block4604
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,234
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
31%
Improvement Value:$350,300
69%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,395-0.6%
2024$11,466+88.5%
2023$6,082-0.4%
2022$6,105+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,234DeedBook 9562, Page 813Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$99,745

From:

To:

DeedBook 9116, Page 635NU CodeTitle correction (4)Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8706, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1964