Skip to content

23 Cliff St.Jersey City, NJ 07306

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block4604
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
29%
Improvement Value:$494,800
71%
Total Assessment$694,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,515-0.6%
2024$15,612+40.1%
2023$11,145-0.4%
2022$11,186+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 7144, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 2003