Skip to content

37 Cliff St.Jersey City, NJ 07306

Built 1960

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block4604
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description1.5S-FD2UHCBG2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,452
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
60%
Improvement Value:$171,000
40%
Total Assessment$426,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513-0.6%
2024$9,572+40.1%
2023$6,833-0.4%
2022$6,859+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

DeedBook 9278, Page 202Recorded1/31/2018

Property Sale

Sale
$476,000
DeedBook 7649, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1960