Skip to content

29-A Cliff StJersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 26, 1986

Property Information

Block4604
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
47%
Improvement Value:$180,500
53%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603-0.6%
2024$7,651+40.1%
2023$5,462-0.4%
2022$5,482+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3677, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1900