Skip to content

12 Montrose Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block4702
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
52%
Improvement Value:$168,800
48%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,900-0.6%
2024$7,950+40.1%
2023$5,675-0.4%
2022$5,696+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8825, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1905