Skip to content

19 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block3703
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,195
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
55%
Improvement Value:$188,600
45%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,347-0.6%
2024$9,406+40.1%
2023$6,714-0.4%
2022$6,739+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900