Skip to content

90 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block4905
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
48%
Improvement Value:$258,700
52%
Total Assessment$496,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,080-0.6%
2024$11,150+40.1%
2023$7,959-0.4%
2022$7,989+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 7608, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1895