Skip to content

89 Sherman Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 4, 2015

Property Information

Block3803
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-F-G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,800
49%
Improvement Value:$238,600
51%
Total Assessment$472,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,549-0.6%
2024$10,615+40.1%
2023$7,577-0.4%
2022$7,606+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 9059, Page 931Recorded8/26/2015

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8651, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1890