Skip to content

37 Montrose Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1914

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block4307
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
50%
Improvement Value:$197,900
50%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885-0.6%
2024$8,941+40.1%
2023$6,382-0.4%
2022$6,406+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 9400, Page 124Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 8983, Page 635Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5618, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1914