Skip to content

107 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1914

Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block9604
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
40%
Improvement Value:$458,100
60%
Total Assessment$766,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,125-0.6%
2024$17,232+40.1%
2023$12,301-0.4%
2022$12,347+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,210,000
Sq Ft2,716DeedBook 9619, Page 150Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 7480, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1914