Skip to content

14 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block5005
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,076
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
47%
Improvement Value:$283,100
53%
Total Assessment$533,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,904-0.6%
2024$11,979+40.1%
2023$8,551-0.4%
2022$8,583+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5206, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1900