Skip to content

20 Reservoir Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block5005
Lot30
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,125
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$307,900
80%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,550-0.6%
2024$8,604+40.1%
2023$6,142-0.4%
2022$6,165+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 9733, Page 727Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 9040, Page 212Recorded5/22/2015

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 8394, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1870