Skip to content

22 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1907

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block5005
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,200
38%
Improvement Value:$397,700
62%
Total Assessment$641,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,334-0.6%
2024$14,423+40.1%
2023$10,296-0.4%
2022$10,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 9403, Page 879Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$707,000

From:

To:

Sq Ft15DeedBook 9252, Page 170Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

DeedBook 8895, Page 125Recorded3/1/2013

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 7446, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1907