Skip to content

46 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$782,000
Last Sale Date
Oct 15, 2015

Property Information

Block5901
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
20%
Improvement Value:$769,300
80%
Total Assessment$961,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,477-0.6%
2024$21,612+40.1%
2023$15,427-0.4%
2022$15,485+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$782,000

From:

To:

DeedBook 9074, Page 452Recorded10/28/2015

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3199, Page 953