Skip to content

50 Reservoir Ave.(Unit C0205)Jersey City, NJ 07307

Built 1924

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block5007
Lot19
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building ClassC0535
Description5S-B-A-32U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage535
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,500
56%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,807-0.6%
2024$3,831+40.1%
2023$2,735-0.4%
2022$2,745+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 9802, Page 845Recorded2/17/2024

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 9436, Page 755Recorded9/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1924