Skip to content

50 Reservoir Ave.(Unit C0405)Jersey City, NJ 07307

Built 1924

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block5007
Lot19
QualifierC0405
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building ClassC0535
Description5S-B-A-32U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage535
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$128,600
63%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,546-0.6%
2024$4,575+40.1%
2023$3,266-0.4%
2022$3,278+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 9836, Page 873Recorded7/26/2024

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft535DeedBook 9240, Page 507Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 7858, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1924