Skip to content

19 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block3701
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,873
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
39%
Improvement Value:$325,300
61%
Total Assessment$533,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,909-0.6%
2024$11,983+40.1%
2023$8,554-0.4%
2022$8,586+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft1,873DeedBook 9546, Page 901NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9046, Page 362Recorded6/24/2015

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

DeedBook 8885, Page 32Recorded12/17/2012

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8800, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1900