Skip to content

171 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Feb 19, 2003

Property Information

Block5101
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
58%
Improvement Value:$289,100
42%
Total Assessment$689,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,388-0.6%
2024$15,484+40.1%
2023$11,053-0.4%
2022$11,095+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 7021, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1900