Skip to content

37 Hague StreetJersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block503
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-24U-COR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,080,000
72%
Improvement Value:$420,000
28%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495-0.6%
2024$33,705+16.7%
2023$28,872-0.4%
2022$28,980+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5135, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1925