Skip to content

21 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2022

Property Information

Block503
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,744
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
33%
Improvement Value:$449,600
67%
Total Assessment$672,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,008-0.6%
2024$15,102+40.1%
2023$10,780-0.4%
2022$10,821+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 7316, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1895