Skip to content

15 Hague St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2008

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 18, 2008

Property Information

Block503
Lot11
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$512,800
87%
Total Assessment$587,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,126-0.6%
2024$13,208+40.1%
2023$9,428-0.4%
2022$9,464+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8618, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 2008