Skip to content

27 Leonard St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Owner
---
Last Sale Price
$859,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block504
Lot12
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,415
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,200
39%
Improvement Value:$495,600
87%
Total Assessment$572,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,775-0.6%
2024$12,855+12545.2%
2023$102
Property History

Property Sale

Sale
$859,000
Sq Ft1,415DeedBook 9930, Page 802Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$849,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 9815, Page 330Recorded4/15/2024

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 9690, Page 120NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022