Skip to content

1176 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 14, 2007

Property Information

Block504
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
38%
Improvement Value:$324,300
62%
Total Assessment$526,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,763-0.6%
2024$11,837+40.1%
2023$8,450-0.4%
2022$8,481+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8266, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1895