Skip to content

164 Ogden Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 25, 2019

Property Information

Block5103
Lot8
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building ClassC0543
Description4S-B-D-20U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage543
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$170,300
69%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,478-0.6%
2024$5,512+40.1%
2023$3,935-0.4%
2022$3,949+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft543DeedBook 9412, Page 945Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8131, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1930