Skip to content

117 Ogden Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07307

Built 1908

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block5201
Lot11
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building ClassC0800
Description3S-B-D-6U-H-G(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage740
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
28%
Improvement Value:$193,000
72%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,984-0.6%
2024$6,022+40.1%
2023$4,299-0.4%
2022$4,315+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft740DeedBook 9498, Page 112Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7314, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1908