Skip to content

116 Ogden Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block5202
Lot18
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building ClassC0642
Description2S-BT-F-D-6UH(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage642
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
23%
Improvement Value:$257,200
77%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418-0.6%
2024$7,465+40.1%
2023$5,328-0.4%
2022$5,348+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft642DeedBook 9270, Page 828Recorded1/5/2018

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7932, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1900