Skip to content

102 Ogden Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block5202
Lot23
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building ClassC0606
Description4S-B-D-16U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage606
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
28%
Improvement Value:$192,900
72%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982-0.6%
2024$6,020+40.1%
2023$4,297-0.4%
2022$4,313+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,700
DeedBook 6063, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1925