Skip to content

11 Cuneo Place(Unit C0104)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 31, 2025

Property Information

Block5202
Lot30
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building ClassC0850
Description4S-B-D-17U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$180,200
71%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,699-0.6%
2024$5,734+40.1%
2023$4,093-0.4%
2022$4,109+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9905, Page 268Recorded6/10/2025

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9609, Page 462NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4140, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1900