Skip to content

26 Spruce St.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block5401
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-B+F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
39%
Improvement Value:$295,900
61%
Total Assessment$485,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,850-0.6%
2024$10,918+40.1%
2023$7,794-0.4%
2022$7,823+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9784, Page 906Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$431,000

From:

To:

DeedBook 9084, Page 255Recorded12/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1910