Skip to content

44 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block3702
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2.5S&BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
44%
Improvement Value:$289,600
56%
Total Assessment$514,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,491-0.6%
2024$11,563+40.1%
2023$8,254-0.4%
2022$8,285+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

Sq Ft2,490DeedBook 9684, Page 993NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5354, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1915