Skip to content

28 Spruce St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block5401
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
ZoningR-1
Sq Footage2,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
25%
Improvement Value:$609,600
75%
Total Assessment$809,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,078-0.6%
2024$18,192+40.1%
2023$12,986-0.4%
2022$13,035+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$895,000

From:

To:

Sq Ft4,025DeedBook 9579, Page 61Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$869,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 9187, Page 95Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 9160, Page 867Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 7512, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1890