Skip to content

420 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block2601
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
35%
Improvement Value:$353,300
65%
Total Assessment$543,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,132-0.6%
2024$12,208+40.1%
2023$8,715-0.4%
2022$8,747+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9067, Page 100Recorded10/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920