Skip to content

31 Spruce St.Jersey City, NJ 07306

Built 2017

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block5404
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,372
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
29%
Improvement Value:$489,700
71%
Total Assessment$689,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,401-0.6%
2024$15,498+78.0%
2023$8,707-0.4%
2022$8,739+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 9159, Page 528Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

DeedBook 9147, Page 599Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5158, Page 1