Skip to content

671 Summit AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block5503
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
45%
Improvement Value:$267,400
55%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,794-0.6%
2024$10,862+40.1%
2023$7,754-0.4%
2022$7,783+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

DeedBook 9121, Page 477Recorded5/26/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7045, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1900