Skip to content

122 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1998

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block5601
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
38%
Improvement Value:$411,800
62%
Total Assessment$661,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,778-0.6%
2024$14,871+40.1%
2023$10,615-0.4%
2022$10,655+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9063, Page 982Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5343, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1998