Skip to content

129 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1999

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block5601
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
38%
Improvement Value:$407,600
62%
Total Assessment$657,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,684-0.6%
2024$14,776+40.1%
2023$10,548-0.4%
2022$10,587+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999