Skip to content

130 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2007

Property Information

Block5601
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,548
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
38%
Improvement Value:$407,800
62%
Total Assessment$657,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,689-0.6%
2024$14,781+40.1%
2023$10,551-0.4%
2022$10,591+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998