Skip to content

168 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2016

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block5602
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F2U-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,864
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,600
28%
Improvement Value:$621,400
72%
Total Assessment$863,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,271-0.6%
2024$19,392+40.1%
2023$13,843+27.1%
2022$10,893+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,864DeedBook 9145, Page 200NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8629, Page 574