Skip to content

23 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 28, 1985

Property Information

Block1507
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG5
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,700
53%
Improvement Value:$243,600
47%
Total Assessment$519,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,596-0.6%
2024$11,669+40.1%
2023$8,330-0.4%
2022$8,361+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3449, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1915