Skip to content

164 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Sep 30, 1988

Property Information

Block6601
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
49%
Improvement Value:$233,400
51%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,303-0.6%
2024$10,368+40.1%
2023$7,401-0.4%
2022$7,429+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4026, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1915