Skip to content

153 Beacon AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1960

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 24, 2017

Property Information

Block5603
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,200
48%
Improvement Value:$267,200
52%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,576-0.6%
2024$11,648+40.1%
2023$8,315-0.4%
2022$8,346+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9181, Page 171Recorded2/17/2017

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 7723, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1960