Skip to content

147 Beacon AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1979

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block5603
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,538
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,600
46%
Improvement Value:$289,600
54%
Total Assessment$536,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,973-0.6%
2024$12,048+40.1%
2023$8,601-0.4%
2022$8,633+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979