Skip to content

133a Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 18, 2006

Property Information

Block5603
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
55%
Improvement Value:$178,700
45%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,791-0.6%
2024$8,846+40.1%
2023$6,315-0.4%
2022$6,339+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8215, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1885