Skip to content

134 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 20, 2013

Property Information

Block5603
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
63%
Improvement Value:$109,300
37%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,683-0.6%
2024$6,725+40.1%
2023$4,801-0.4%
2022$4,819+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8956, Page 567

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7226, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1895