Skip to content

95 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1996

Last Sale Price
$153,259
Last Sale Date
Feb 11, 2020

Property Information

Block5705
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,600
32%
Improvement Value:$511,400
68%
Total Assessment$752,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,792-0.6%
2024$16,897+40.1%
2023$12,062-0.4%
2022$12,107+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$153,259

From:

To:

Sq Ft3,720DeedBook 9480, Page 35Recorded3/18/2020

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5006, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1996