Skip to content

108 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Dec 23, 2023

Property Information

Block5705
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
51%
Improvement Value:$232,500
49%
Total Assessment$472,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,551-0.6%
2024$10,617+40.1%
2023$7,579-0.4%
2022$7,607+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 9731, Page 804

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft258DeedBook 9731, Page 804Recorded3/4/2023

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

DeedBook 9243, Page 461Recorded10/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1880