Skip to content

44 Prospect St.(Unit C0404)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block5801
Lot30
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description4S-B-17U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage852
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$269,000
78%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,682-0.6%
2024$7,730+40.1%
2023$5,518-0.4%
2022$5,538+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft852DeedBook 9502, Page 880Recorded8/24/2020

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8607, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1930