Skip to content

8 Waverly St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block5802
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
45%
Improvement Value:$281,400
55%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,428-0.6%
2024$11,500+40.1%
2023$8,209-0.4%
2022$8,240+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

DeedBook 8925, Page 964NU CodeTitle correction (4)Recorded8/13/2013

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5044, Page 243

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3287, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1890