Skip to content

87 Ferry St.Jersey City, NJ 07307

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block4401
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2S-BTB-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,157
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
35%
Improvement Value:$387,700
65%
Total Assessment$599,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,389-0.6%
2024$13,473+40.1%
2023$9,618-0.4%
2022$9,654+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973